Preskoči na glavno vsebino

Medved v Sloveniji

MEDVED

Rjávi medved (znanstveno ime Ursus arctos) je vrsta iz družine medvedov (Ursidae) in poleg severnega medveda (Ursus maritimus) največja danes živeča zver.
Rjavi medved živi na velikih samotnih področjih z bogato podrastjo, v goratih predelih zmerno toplega pasu severne poloble.
V Sloveniji živi okoli 400 do 500 medvedov, največ jih je v kočevskih gozdovih.
Vzroki za izumiranje vrste so krčenje gozdnih področij, vznemirjanje in promet. Razen potrebe za parjenjem, je njihova potreba tudi iskanje hrane. Zaradi velikosti telesa in pretežno rastlinske prehrane, ki ni energetsko bogata, mora medved pojesti veliko količino hrane, kar pomeni, da potrebuje veliko časa, da jo najde. Pri tem prehodi velike razdalje ter se seli. Na žalost pogosto poseže tudi po hrani iz ljudskih virov. Problematične in potencialno nevarne so situacije, ki nastanejo, če se medvedi navadijo bližine človeka.

Osnovni podatki

Medved je velik - v dolžino meri od 160 do 260 cm, samice pa od 120 do 200 cm. Samci tehtajo od 200 do 400 kg, samice 150 do 350 kg. Živi lahko do 35 let. Pozimi miruje, vendar to ni pravo zimsko spanje. Telesna temperatura mu upade za 2°C, opazno se mu upočasni srčni utrip. Samica v tem času koti.
Najmanjša podvrsta evropski rjavi medved tehta 90 kg, medtem ko največja podvrsta kodiaški medved, ki živi v Rusiji in na Aljaski, tehta okoli 680 kg in zraste do 3 m dolžine.

Razmnoževanje

Rjavi medved je vrsta s pozno spolno zrelostjo in daljšim aktivnim obdobjem kot nekatere druge živali. Samice so breje 6-7 mesecev. Kotijo na zavarovanih mestih (brlog, skalne razpoke, manjše kraške votline itd.). Skotijo 2- 3 slepe in gluhe mladiče, ki slišijo po 2 tednih in spregledajo po 4-5 tednih. Pri materi sesajo mleko 4 mesece, mama medvedka pa jih ima pod svojim okriljem 2 leti.

Prehranjevanje

Je izrazit vsejed, saj se hrani z gozdnimi plodovi, podzemnimi in zelenimi deli rastlin, glivami, glodavci in mrhovino. Ker je plenilec, je njegov plen lahko tudi živina. Človeka se izogiblje in mu ni nevaren. Rjavi medved potrebuje velik, dobro ohranjen življenski prostor s čim manjšim vplivom človeka. Slovenski lovci medvedom pomagajo do hrane. Na mrhovišča jim nastavijo poginule živali,hkrati pa jim hranjenje omogoča maščobo za zimsko spanje.

Zimsko spanje

Za medveda je značilno, da zimo predremlje. Medvedu se telesna temperatura zniža le za 6˚C, presnova pa se mu zelo malo upočasni. Odvisno od klime področja primanjkljaja hrane, rjavi medved v zimskem spanju preživi 3 ali več mesecev med katerimi zgubi 30-50 % skupne mase. Poleti in jeseni, ko so bogati z energijo, medvedi napolnijo rezerve masnega tkiva. V oktobru in novembru večina medvedov išče ugoden kraj za prespane zime. Prezimijo v brlogu, ki je pokrit z vejevjem in mahom.

Ogroženost

Rjavi medved je uvrščena na Rdeči seznam ogroženih vrst. Zavarovan je tako s slovensko, evropsko kot tudi mednarodno zakonodajo, ki med drugim določajo obveznost spremljanja stanje ohranjenosti vrst, pri čemer posebno pozornost posvetijo prednostnim vrstam. Rjavi medved je določen kot prednostna vrsta.
Rjavega medveda ogroža širjenje naselij na območja kjer živi, neurejena paša drobnice in cestni promet.

Komentarji

Objavite komentar

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Živali

Najbolj nenavadne živali na svetu Ciganski konj Zgodovina ciganskega vlečnega konja je pestra. Ko so Romi še potovali po Angliji, Irski in Walesu, so za vleko vozov uporabljali čudovite pisane konje. Ti so bili močni in vzdržljivi. Pogled na njihovo dolgo dlako na nogah še danes spominja na svilo, ki lahkotno plapola v vetru. No, tako je, Romi ne potujejo več z vozovi, a kljub temu ponekod še vedno vzrejajo te konjske bisere, jih razstavljajo in z njimi tekmujejo na tekmah z vpregami. Munchkin mačka Je pasma, ki se je izoblikovala skozi naravno gensko mutacijo. V zgodovini so se pojavljale mnoge različice kratkonogih mačk. Mati današnje vrste Munchkin pa je v resnici potepuška mačka, ki je bila najdena leta 1983 v Louisiani. Študije pravijo, da so njihove kratke noge podedovana genska napaka. Poitevinski osel Osel, ki izvira iz francoske regije Poitou, je ena izmed večjih oselskih pasem. V preteklosti so jih uporabljali za delo. Znani so p...

Živali

5 NAJBOLJ STRUPENIH ŽIVALI NA SVETU 1. Škorpijon “sledilec smrti” Meduza morska osa je najbolj strupena žival na svetu. Morska osa (Chironex fleckeri) si zasluži prvo mesto med najbolj strupenimi živalmi na svetu: od leta 1954 do sedaj so zabeležili 5567 smrti, ki jih je povzročila ta meduza. Morska osa živi na obalah Azije in Avstralije. Njen strup napade srce, živčni sistem in kožne celice. Strup povzroča tako močne bolečine, da žrtve padejo v šok ali umrejo od srčne kapi, preden uspejo priplavati do obale. Preživeli čutijo bolečine še tedne po stiku z morsko oso. 2. Modroobročkatsa hobotnica Kraljevska kobra ima petkrat več strupa kot črna mamba. Kraljevska kobra (Ophiophagus hannah) je najdaljša strupena kača na svetu: zraste tudi do 5,6 metra v dolžino. Ta najbolj strupena kača se hrani z drugimi kačami, njen ugriz pa brez težav ubije slona – in to dobesedno, še posebej, če slona ugrizne v rilec. Njen ugriz seveda z lahkoto ubije tudi odraslega ...

Živali v Sloveniji

Seznam zavarovanih živalskih vrst v Sloveniji   Seznam zavarovanih živalskih vrst v Sloveniji je narejen na podlagi Uredbe o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah , ki vsebuje poleg splošnih določil tudi dve prilogi. Poleg priloge 1 , t. j. Seznam živalskih vrst, katerih živali so zavarovane, vsebuje uredba tudi prilogo 2 , t. j. Seznam živalskih vrst, katerih habitate se varuje, ki pa ni predmet tega seznama.   Zavarovane vrste živali ; Zavarovanje vrste je le eden izmed ukrepov varstva za ohranjanje vrstne pestrosti v naravi. Ukrepi za ohranjanje biotske raznovrstnosti poleg zaščite posameznih, najbolj ogroženih vrst živali urejajo tudi ravnanje z njihovim genskim materialom ter habitati in ekosistemi vred. Na državni ravni je zavarovanih nad 200 vrste oziroma višjih taksonomskih skupin živali. Zavarovane so predvsem tiste vrste, ki so neposredno ogrožene zaradi uničevanja osebkov, medtem ko je v strokovnih predlogih rdećih seznamov ogroženih živalskih ...